000
Медико-правовой портал 103-law.org.ua
проект компании МедАдвокат

Відповідь на адвокатський запит

роз’яснення та практичні поради для керівників ЛПУ та медичних працівників
Категория: Организация медицинского бизнеса
Комментировать

У практичній роботі кожен керівник лікувально-профілактичної установи обов’язково стикається із надходженням різного роду запитів щодо надання інформації про стан здоров’я пацієнта, тяжкість захворювання, механізм отриманої травми, методи її лікування та прогноз тощо.

Відповідь на запит від фізичних та юридичних осіб нерозривно пов'язана із збереженням лікарської таємниці.

Під лікарською таємницею законодавець передбачає певним чином задокументовану інформацію про хворобу, медичне обстеження, огляд та його результати, відомості про інтимне та сімейне життя людини (відповідно до коментаря до Кримінального кодексу України).

Чинним законодавством України передбачено:

- обов'язок медичних працівників зберігати лікарську таємницю (ст. 286 Цивільного кодексу України, ст. 40 Закону України «Основи законодавства про охорону здоров'я», ст. 46 Закону України «Про інформацію»)

- юридична відповідальність за розголошення лікарської таємниці (ст. 145 Кримінального кодексу України)

- випадки, коли лікарська таємниця може бути розкрита.

Отримуючи запити від адвокатів про надання відомостей щодо надання медичної допомоги пацієнту, керівництво медичної установи має пам'ятати, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про адвокатуру» адвокати мають право у відповідь на свої запити на отримання документів або їх копій від підприємств, установ, організацій, об'єднань, а також від громадян - за їх згодою.

Тієї ж статтею зазначено, що адвокати при виконанні ними своїх обов'язків, мають право знайомитися з документами і матеріалами, крім тих, таємниця яких охороняється законом.

Визначених законодавством вимог щодо правила оформлення адвокатських запитів немає.

Враховуючи вимоги чинного законодавства керівництво ЛПУ при отриманні адвокатського запиту та підготовки відповіді на нього має виходити з наступних аспектів:

1. збереження лікарської таємниці

2. дія в інтересах пацієнта і положення «Noli nocere»

3. отримання дозволу або заборони від пацієнта на розголошення лікарської таємниці

4. запит від адвоката документів, що підтверджують його повноваження

Тобто керівництво ЛПУ або завідувач відділенням / лікуючий лікар за дорученням керівництва повинні сповістити пацієнта про отримання запиту щодо надання інформації, яка є лікарською таємницею і охороняється законом. Далі необхідно отримати згоду або відмову пацієнта в наданні затребуваної інформації конкретному адвокату.

Зверніть увагу! Адвокатський запит може бути отриманий як від правозахисника пацієнта, який проходить лікування, так і від іншої сторони, яка буде виступати в суді проти пацієнта.

Відомості про одержання згоди або відмови необхідно задокументувати. Бажано, щоб пацієнт самостійно виклав свою позицію в медичній документації, поставив дату і власний підпис.

У статті «Правовий статус пацієнта і його законного представника» ми вказували варіанти, коли згоду або відмову в наданні інформації по адвокатській запитом можуть або зобов'язані давати представники пацієнта. Рекомендуємо ознайомитися із зазначеною статтею.

Далі керівництво або уповноважений співробітник готує відповідь на адвокатський запит. У разі відмови пацієнта в розголошенні лікарської таємниці, наприклад, при отриманні запиту від адвоката опонента, керівництво ЛПУ вказує, що затребувана інформація становить лікарську таємницю і не підлягає розголошенню на підставі ст. 286 Цивільного кодексу України, ст. 40 Закону України «Основи законодавства про охорону здоров'я», ст. 46 Закону України «Про інформацію». Якщо ж пацієнт надав згоду на передачу необхідної медичної інформації своєму правозахиснику, необхідно у відповіді вказати, що згода пацієнта отримана, однак копії документів будуть видані адвокату особисто в руки в обмін на копії документів, що підтверджують повноваження адвоката.

Зверніть увагу! При знайомстві з адвокатом і передачі документів необхідно звірити особу з даними в паспорті або іншому документі, що підтверджує особу, переглянути оригінали документів, що підтверджують повноваження і отримати їх копії. Факт передачі документів повинен бути відображений в медичній документації пацієнта!

Від моменту передачі копій медичних документів адвокат стає особою, яка долучилася до лікарської таємниці та має її зберігати у відповідності до чинного законодавства України, як це, зокрема, передбачено ст. 7 Закону України «Про адвокатуру».



Автор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (21630) 17.04.2012 Теги: лікарська таємниця, адвокатський запит, відповідальність, керівник ЛПУ, пацієнт, згода / відмова
Добавить коментарий
Коментарии (6)

  Туббольница  02.04.2013
Здравствуйте! А если произошла такая ситуация: адвокат, представляющий интересы сына подал запрос о диагнозе отца с свидетельством о его смерти. Можем ли мы в таком случае предоставить всю запрашиваю информацию, хотя разрешения от умершего у нас в больнице нет и не было, как и у адвоката?
  Елена  20.01.2013
У відповідності до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат свою діяльність має здійснювати виходячи з принципів верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правил адвокатської етики. Між іншим, адвокат має забезпечувати конфідекційність отриманої в процесі роботи інформації, тим паче такої "чутливої" інформації, що становить таємницю про стан здоров"я. Виходьте з цих принципів при вирішенні зазначеного питання!
  Елена  20.01.2013
Кроме того, почему Вы так уверены, что у человека заразная форма туберкулеза? Думаю, для правильного построения защиты Ваших клиентов не лишним будет ознакомиться со всеми новеллами законодательства относительно борьбы с туберкулезом.
  Елена  20.01.2013
Описанная Вами ситуация в любом случае будет решена по средствам вынесения судебного решения. Подавайте ходатайство для вытребования необходимой медицинской информации. Во время судебного процесса все его участники после ознакомления с медицинским заключением станут владеть тайной о состоянии здоровья человека, которою все эти участники процесса обязаны будут сохранять, как это предусмотрено законом.
  Татьяна  20.01.2013
Тоб то всупереч моралі я повина діяти на підставі лікарськох таємнці та ставити свого підзахистного та наражити його на захворювання небезбечної хвороби???
  Татьяна  20.01.2013
До мого провадження як адвоката надійшло прохання про захист особи від позивача який боїться зараження його сім`ї на туберкульоз у відкритій формі. Особа яка хвора просить вселити її до помешкання, я як адвокат не можу звернутися до медичного закладу з запитом для забезпечення захисту здорової людини та повина порушувати права здорової людини???


Актуально


24.10.2016
Соціальний пакет для київського медика у 2017 році

13.10.2016
Особливості правового регулювання репродуктивної медицини та сурогатного материнства. Чи потрібні зміни?

22.08.2016
Новий зір отримають воїни АТО, учасники революції Гідності, члени їх сімей, а також малозабезпечені громадяни України