000
Медико-правовой портал 103-law.org.ua
проект компании МедАдвокат

Лікарська таємниця

Чи знаєте Ви, що таке лікарська таємниця і яка особиста інформація пацієнта підпадає під захист закону
Категория: Организация медицинского бизнеса
Комментировать

Я присягаюся Апполоном-лікарем,
Ескулапом, Гігією і Панацеєю… що б я не бачив,
що б я не чув при спілкуванні з людьми при виконанні
своїх обов’язків, я буду мовчати про те, чого не слід
розголошувати і вважаю мовчання своїм обов’язком

Клятва Гіппократу

Лікарська таємниця

Давно визнано, що медична діяльність має свої особливості, а саме поняття “лікарської таємниці” – найважливіше поняття медичної деонтології. Специфічність лікарської таємниці полягає в тому, що вона є юридично охоронювальною, а її розголошення тягне за собою певний вид юридичної відповідальності (цивільно-правову, дисциплінарну або кримінальну).

Лікарська таємниця визнана на законодавчому рівні поряд із адвокатською або нотаріальною і є умовою зрозумілою та природною при візиті лікаря. У п.1 ч.1 ст. 69 КПК зазначено: не можуть бути допитані як свідки лікарі – з приводу того, що їм довірено або стало відомо при здійсненні професійної діяльності, якщо вони не звільнені від обов’язку зберігати професійну таємницю особою, що довірила їм ці відомості;- а у п.2 ч.1 ст. 51 ЦПК говориться: не підлягають допиту як свідки особи, які за законом зобов'язані зберігати в таємниці відомості, що були довірені їм у зв'язку з їхнім службовим чи професійним становищем.

То все ж таки, що таке лікарська таємниця та які її складові?

Медична інформація - відомості про факт звернення за медичною консультацією / допомогою, стан здоров’я пацієнта і медичну допомогу, що надається йому, включаючи дані про наявність захворювання, його діагноз, наступний прогноз, способи діагностики, лікування і профілактики, ризики, пов’язані з медичним втручанням, інші дані медичного характеру.

На жаль, законодавець донині не дав чіткого визначення поняття “лікарської таємниці”.

Аналізуючи Національне законодавство: ЦК (ст. 285, 286) та Основи законодавства України про охорону здоров’я (ст. 39, 40), - можна виділити категорії інформації про пацієнта, які складають лікарську таємницю. А саме:

• факт та привід звернення за медичною допомогою;

• стан здоров’я та захворювання пацієнта;

• факт медичного огляду та його результати;

• інтимне та сімейне життя пацієнта;

• інші відомості, які отримані під час обстеження та лікування.

В коментарях до ст. 145 Кримінального Кодексу України визначено відповідальність щодо розголошення лікарської таємниці - відповідним чином задокументованої інформації про факт звернення за медичною допомогою, медичний огляд та його результати, інтимне чи сімейне життя пацієнта, - особою, якій вона стала відома у зв’язку з виконанням професійних чи службових обов’язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки (наприклад, самогубство, загострення захворюваннь в зв’язку з психо-емоційним перенапруженням, хвилюванням).

Особи, що мають або можуть мати доступ до медичної інформації:

  • медичні працівники (лікарі, медичні сестри, консультанти тощо);
  • законні представники (батьки, діти, адвокат тощо);
  • довірені особи (наприклад, друзі);
  • співробітники правоохоронних органів (слідчий, прокурор, суддя тощо);
  • співробітники соціальних служб (наприклад, захисту прав дитини тощо);
  • особистий психолог;
  • працівники засобів масової інформації (журналісти) тощо.

Таким чином, медична (лікарська) таємниця - відомості про пацієнта, що не підлягають розголошенню, включаючи факт звернення за медичною допомогою, діагноз й інші дані про стан здоров'я й особливості приватного життя, отримані в результаті лікування чи/й обстеження.

Автор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (16430) 10.03.2010 Теги: Лікарська таємниця, медична таємниця, захист медичної інформації
Добавить коментарий
Коментарии (4)

  Елена   08.02.2012
Добрый день, уважаемые пользователи! Благодарим за Ваш интерес к нашему ресурсу. Вопросы, на которые Вы желаете получить ответ, необходимо задавать в соответствующем разделе: //103-law.org.ua/AskQuestion.aspx
  Елена   14.03.2010
Представители правоохранительных органов - при разборе претензии, наличии иска. Социальные службы - при оформлении опеки государства над пациентом (несовершеннолетние дети или престарелые лица из гериатрических интернатов). Личный психолог - при обращении к нему пациента. Представители СМИ - при обращении к ним пациента или его родственников / законных представителей (чаще всего при публичной огласке каких-либо резонансных "врачебных дел").
  Елена   14.03.2010
Ближайшие родственники - малолетние (до 14 лет) и недееспособные (ограничено дееспособные) дети или недееспособные (ограничено дееспособные) взрослые. Либо по заявлению пациента. А также в случаях. когда полная информация о состоянии здоровья пациента может ему навредить. Адвокат - при разборе претензии / иске. Доверенные лица - в случае отсутствия близких родственников или по заявлению пациента (письменному или устному в присутствии 2-х свидетелей)
  Сергей   13.03.2010
Уточните пожалуйста обстоятельства, которые позволяют вышеуказанным личностям (ну кроме медицинских сотрудников, конечно) быть ознакомленными с медицинской информацией. Спасибо


Актуально


24.10.2016
Соціальний пакет для київського медика у 2017 році

13.10.2016
Особливості правового регулювання репродуктивної медицини та сурогатного материнства. Чи потрібні зміни?

22.08.2016
Новий зір отримають воїни АТО, учасники революції Гідності, члени їх сімей, а також малозабезпечені громадяни України