Медико-правовой портал 103-law.org.ua
проект компании МедАдвокат

Завдяки втручанню Омбудсмена України було забезпечено право онкохворої пацієнтки на знеболення

03.09.2014
Комментировать

На початку серпня 2014 р. до Офісу Омбудсмена України звернувся член Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Андрій Роханський в інтересах онкологічно хворої мешканки міста Києва.

У зв’язку зі своїм основним захворюванням жінка страждає від больового синдрому. Раніше лікуючим лікарем онкологічного закладу їй було призначено вживання таблетованого морфіну у кількості 6 таблеток по 10 мг на день. Заявниця звернулась до поліклініки за місцем проживання з метою отримання рецептів на призначений їй лікарський засіб. У відповідь на звернення їй було запропоновано виписувати лише по 10 таблеток морфіну на одному бланку. Це фактично означає, що Заявниця мала щодня приходити за новим рецептом, проте стан її здоров’я цього не дозволяє.

Наказом МОЗ України від 19 липня 2005 року № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень» із змінами (надалі – Наказ № 360) передбачено, що при наданні пацієнту паліативної допомоги дозволяється виписувати на одному рецептурному бланку лікарські засоби в кількості, передбаченій для п’ятнадцятиденного курсу лікування (витяг):

«…1.22. Забороняється виписувати в одному Рецепті наведені нижче лікарські засоби у більшій кількості, ніж та, що вказана в таблиці:

Назва лікарського засобу відпуску кількість
Граничнодопустима для засобу на один Рецепт
Морфіну гідрохлорид таблетки 10 мг
ампули 1 % - 1 мл
0,1 г (загальної кількості морфіну у перерахунку на безводну основу)

Враховуючи серйозність ситуації, Уповноваженим було оперативно вжито заходів з метою дотримання прав хворої. Станом на 12 серпня питання забезпечення необхідними їй ліками було остаточно вирішено: заявниці було виписано рецепт на десятиденний курс лікування (відповідно до фактичної наявності морфіну в аптечному закладі на цей час), на що вона погодилась.

Ця інформація була підтверджена самою Заявницею та правозахисником Андрієм Роханським в телефонній розмові. Останній також висловив подяку за швидке вирішення ситуації, що склалась.

Довідково
Наказом № 360 також передбачено ряд нюансів при виписуванні рецептів пільговим категоріям громадян та хронічнохворим особам, а саме:
  • пільговим категоріям пацієнтів, що проводять ін'єкції поза межами лікувально-профілактичних закладів, дозволяється виписувати до 100 г етилового спирту безоплатно на місяць (пункт  1.17. Наказу № 360)
  • разі необхідності (відрядження, відпустка тощо) пацієнту, в тому числі тим, хто має право на безоплатне чи пільгове забезпечення, дозволяється виписувати на одному рецептурному бланку лікарські засоби в кількості, передбаченій для тримісячного курсу лікування, ураховуючи норми відпуску лікарських засобів.
  • При виписуванні таких Рецептів лікар повинен зробити вказівку "Хронічно хворому" (пункт 1.18. Наказу № 360)
  • у разі необхідності, відповідно до дозового режиму, дозволяється виписувати Рецепт на лікарський засіб в кількості, необхідній для продовження чи повторення курсу лікування, шляхом зазначення кратності видачі ліків, за винятком лікарських засобів, для яких встановлені норми відпуску, зазначені в п.1.22. (пункт 1.19. Наказу № 360)
  • для хворих із затяжними і хронічними захворюваннями Рецепти на лікарські засоби, що містять фенобарбітал у суміші з іншими лікарськими засобами та належать до рецептурних, можуть виписуватись на рецептурному бланку ф-1 на курс лікування до одного місяця з обов'язковою вказівкою лікаря "За спеціальним призначенням " (пункт 1.20. Наказу № 360)


За матеріалами пресс-служби Омбудсмена УкраїниАвтор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (2620) 03.09.2014 Теги: хронічно хвора людина, таблетований морфін, рецепт, больовий синдром
Добавить коментарий


Актуально


24.10.2016
Соціальний пакет для київського медика у 2017 році

13.10.2016
Особливості правового регулювання репродуктивної медицини та сурогатного материнства. Чи потрібні зміни?

22.08.2016
Новий зір отримають воїни АТО, учасники революції Гідності, члени їх сімей, а також малозабезпечені громадяни України