Медико-правовой портал 103-law.org.ua
проект компании МедАдвокат

Дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб в Україні

08.12.2014
Комментировать

4 грудня 2014 р. у МОЗ України під головуванням заступника Міністра охорони здоров'я України Наталі Лісневської відбувся експертний круглий стіл «Дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні: реалії сьогодення та шляхи для введення змін».

Участь у заході взяли в.о. Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко, головний позаштатний епідеміолог МОЗ України Ірина Колеснікова, завідувач відділу з питань дотримання гуманітарних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Міцерук, голова Комітету з медичного права АПУ Олена Беденко-Зваридчук, а також провідні експертів медичної, юридичної спільноти, представники правозахисних організацій, профспілки та спеціалізованих ЗМІ.

Заступник Міністра охорони здоров'я України Наталя Лісневська зазначила, що метою вдосконалення законодавства України щодо протидії ВІЛ/СНІД має бути як підвищення ефективності заходів з контролю над епідемією, так і одночасне посилення гарантій дотримання прав людини, подальше обмеження потенційних можливостей для дискримінації та остракізму стосовно людей, які живуть з ВІЛ, та їх близьких.
Наталя Лісневська підкреслила, що ступінь поширення стереотипів та стигматизація ВІЛ-інфікованих осіб в українському суспільстві є доволі загрозливими, і тому потрібно працювати над тим, щоб «надати СНІДу статус хронічного захворювання, а не хвороби, що спричинена асоціальною поведінкою».

Олена Міцерук, завідувач відділу з питань дотримання гуманітарних прав Секретаріату Омбудсмена, розповіла про механізми моніторингу дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб та реагування Уповноваженого з прав людини при надходженні скарг від таких громадян. Як зазначила пані О. Міцерук, стан дотримання прав Віл-інфікованих осіб, зокрема, тих осіб, які перебувають у слідчих ізоляторах та у місцях позбавлення волі, значно покращився, однак адекватному наданню медичної допомоги такому контингенту осіб перешкоджає мізерне фінансування.

Олена Єщенко, в.о. Голови Держслужби України соцзахворювань, зазначила, що Україна має одне з найкращих законодавств з питань протидії ВІЛ/СНІД, у т.ч. прийнята нова Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки (Закон України від 20.10.2014 р. № 1708-VII). Рівень підготовки фахівців України дозволяє їм входити до складу міжнародних інституцій з питань протидії ВІЛ/СНІД.

На переконання експерта, Україна має навчитися виконувати чинне законодавство, аби позбутися тих проблем, які обговорюються на заході. Зокрема, не потрібно розробляти окремих інформаційних кампаній щодо зниження стигми та дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб, варто просто виконувати положення Загальнодержавної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки.

О. Єщенко відмітила, що існує реальна потреба у внесенні змін до чинних нормативних актів МОЗ, але процес погодження змін триває і експерт плекає надію, що найближчим часом МОЗ гармонізує нормативну базу.

За словами головного позаштатного епідеміолога МОЗ України Ірини Колеснікової, сьогодні в Україні є проблема із реалізацією прав на материнство та батьківство, у т.ч. шляхом застосування допоміжних репродуктивних технологій, усиновлення. Експерт навела статистику: за даними нещодавно проведених досліджень в Україні є близько 14,5 тисяч дискордантних пар, з яких близько 5 тисяч можуть потребувати застосування методів ДРТ (статистичні дані виводилися дослідниками, не є абсолютними показниками по Україні). Пані І. Колеснікова зазначила, що окрім гармонізації законодавства необхідно узгодити між службою дії Центрів СНІДу та акушерами-гінекологами, що задіяні в застосуванні допоміжних репродуктивних технологій. Також треба приділити увагу просвітницькій роботі, що лягає на плечі сімейних лікарів.

Голова Комітету з медичного права АПУ, директор ЮК «МедАдвокат» Олена Беденко-Зваридчук акцентувала, що сьогодні варто розробити концептуальну державну програму з виховання населення та розпочати державну інформаційну кампанію для суспільства. Олена Беденко-Зваридчук наголосила на необхідності переглянути не лише стан дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні, але й лікарів, які зазнають ризиків зараження ВІЛ-інфекцією кожного дня під час роботи з таким контингентом пацієнтами, без достатнього індивідуального захисту, що пов'язаний із недостатнім фінансуванням видатків на нього.

Володимир Фесан, головний технічний інспектор праці Профспілки медпрацівників України, зазначив, що за умов поширення епідемії ВІЛ-інфекції гостро стоїть питання забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) та необхідності розробки та запровадження нових дієвих ЗІЗ, застосування яких дозволить створити здорові та безпечні умови праці. Оскільки, в умовах кризи, фінансування таких заходів за рахунок бюджету досить проблематично, доцільно передбачити витрати на наукові дослідження з цих питань за рахунок позабюджетних коштів, у тому числі через Загальнонаціональну цільову програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Світлана Бєлай, юрист ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», та Ольга Трикуль, юрист Київського осередку ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», розповіли про досвід Мережі щодо відстоювання порушених прав ВІЛ-інфікованих осіб, зокрема, при винесенні дискримінуючих рішень суду у справах про визначення місця проживання дитини при розлученні батьків, де один із батьків є ВІЛ-інфікованою особою.

Учасники круглого столу розглянули практичні приклади порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб на таємницю про стан здоров'я з боку медичних працівників та третіх осіб, а також вирішили підготувати колективну резолюцію щодо шляхів покращення ситуації із дотриманням прав ВІЛ-інфікованих осіб в Україні.
 


Автор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (3526) 08.12.2014 Теги: ВІЛ-інфіковані, пацієнти, порушення лікарської таємниці, державна програма протидії ВІЛ/СНІД
Добавить коментарий


Актуально


24.10.2016
Соціальний пакет для київського медика у 2017 році

13.10.2016
Особливості правового регулювання репродуктивної медицини та сурогатного материнства. Чи потрібні зміни?

22.08.2016
Новий зір отримають воїни АТО, учасники революції Гідності, члени їх сімей, а також малозабезпечені громадяни України