000
Медико-правовой портал "103-law.org.ua "

У МОЗ України відбувся експертний круглий стіл із питань атестації та безперервної освіти медпрацівників



25 грудня у МОЗ України відбувся експертний круглий стіл з питань безперервної освіти та таестації медичних працівників за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, Асоціації правників України, ГО «Громадська ініціатива «Право на здоров’я» та Асоціації стоматологів України.

У круглому столі взяли участь представники МОЗ України, експерти Стратегічної дорадчої групи МОЗ України, очільники кафедр НМУ ім. О.О. Богомольця, НМАПО ім. П.Л. Шупика, ЛНМУ ім. Данила Галицького, лікарі-практики, юристи, керівники профільних медичних організацій, профспілок медпрацівників і Федерації роботодавців охорони здоров’я та журналісти спеціалізованих ЗМІ.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Наталя Лісневська відкрила захід і висловила сподівання, що дискусія відбудеться у форматі жвавої дискусії, за результатами якої буде вжито заходів, що сприятимуть реформі медичної галузі.

Експерти Стратегічної дорадчої групи при МОЗ України Володимир Курпіта, Андрій Гук, Олег Петренко та Роман Фіщук презентували присутнім основні положення Стратегії побудови нової системи охорони здоров’я та впровадження самоврядності в медичній сфері, зокрема, щодо реформування медичної освіти та впровадження самоврядності.

За словами Володимира Курпіти, під час роботи Стратегічної дорадчої групи було опрацьовано близько 45 звітів, досліджено результати реалізації пілотних проектів у регіонах, а також запропоновано бачення реформування медичної системи України, зокрема, створення інституту громадського здоров’я, перегляд фінансування та управління галуззю, кадрової політики, запровадження професійного менеджменту, переходу до європейських стандартів регулювання тощо.

За словами Олега Петренко, реформа підходів до людських ресурсів у медицині має базуватися на підході «укомплектування закладу працівниками відповідно до потреб пацієнтів». Україна має впровадити світові вимоги до керівників медичних закладів, конкурсно-контрактні відносини з працівниками.

Продовжуючи думку колеги, Роман Фіщук зазначив, що професійна освіта медичних працівників має бути спрямована на підготовку працівника, який би володів необхідним мінімумом практичних навичок, що надасть йому можливість одразу самостійно практикувати. Крім того, на думку експерта, необхідно підсилювати роль профільних асоціацій у післядипломній освіті медиків.

За словами Андрія Гука, Україна має піти шляхом оптимізації кількості лікарських спеціальностей (скорочення з 134 до 20 базових), створення так званого профілю лікаря - профайла, який містив би інформацію про безперервне підвищення кваліфікації, практичну діяльність кожного лікаря.

Член правління Асоціації стоматологів України, професор кафедри ортопедичної стоматології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Ярослав Заблоцький презентував присутнім доповідь щодо світового досвіду у сфері дипломної та безперервної освіти медичних працівників на прикладі стоматологів та дантистів і запропонував варіанти впровадження таких підходів в Україні. За словами експерта, Україна має скасувати атестацію медичних працівників, оскільки такої системи немає у світі, а з огляду на нові підходи до фінансування галузі - гроші ідуть за пацієнтом - наявність категорії у медичного працівника жодним чином не впливатиме на зарплату медичного працівника.

Орест Штука , Президент-наступник Асоціації імплантологів України, та Мирослав Солонько , Член Ради молодих вчених та лікарів-стоматологів Асоціації стоматологів України, озвучили пропозиції ініціативної групи Асоціації Стоматологів України щодо реформування освіти та практичної діяльності лікарів-стоматологів. Як зазначив пан Штука, застаріла та корумпована законодавча база є такою, що дуже ускладнює, чи взагалі унеможливлює внесення змін чи коректив у методичні програми додипломної, післядипломної та безперервної освіти, а також до протоколів та стандартів надання медичної допомоги.

За словами доповідачів, Асоціація вважає за потрібне впровадити стандарти ADEE (Асоціації Стоматологічної Освіти в Європі) відповідно до етапів отримання освіти лікарем-стоматологом: додипломна освіта, післядипломна освіта та постійна неперервна освіта. З цією метою запропоновано внесення наступних змін:
1) Додипломна освіта:
• тривалість - 5 років із отриманням диплому, який фактично стає пожиттєвою ліцензією на право здійснення клінічної практики та є прив’язаним до лікаря, а не до медичного закладу;
• обов’язкове впровадження навчання на фантомах з 3-го курсу та щоденна клінічна практика на 4-му та 5-му курсах (аналог інтернатури);
• приймання іспитів незалежними експертами та рейтингова оцінка університетів;
• скасування інтернатури.

2) Післядипломна освіта:
• спеціалізація стає добровільною та проводиться на кафедрах університету;
• ліквідація кафедр післядипломної освіти та їх об’єднання з університетськими кафедрами;
• запровадження спеціалізацій відповідно до світового досвіду, зокрема, пародонтології;
• узгодження тривалості післядипломних програм спеціалізації із світовими стандартами (3-річні full-time програми).

3) Безперервна освіта:
• скасування атестаційних категорій та обов’язкової сертифікації в державних установах кожні 5 років;
• головним регулятором неперервної освіти повинна стати профільна асоціація, зокрема - Асоціація стоматологів України;
• безперервне навчання можуть проводити як державні установи, так і приватні навчальні центри, сертифіковані Асоціацією стоматологів України;
• електронний облік “кредитних годин”, отриманих лікарем на освітніх та навчальних програмах в Україні та за кордоном, відбувається шляхом автоматичного внесення в єдиний реєстр при МОЗ. За кількістю набраних “кредитних годин” проводиться автоматичне підтвердження ліцензії на практичну діяльність.

Зважаючи на те що нині стоматологія має високорозвинений приватний сектор і сучасні стандарти лікування є реалізовані у приватній практиці, пропонуємо визнати реформи в галузі стоматології пілотним проектом реформування медицини в Україні.

Мирослава Дрогомирецька , головний позаштатний ортодонт МОЗ України, зазначила, що безперервною медичною освітою, а також, дотриманням етичних та кваліфікаційних вимог до медичного працівника, мають опікуватися виключно профільні асоціації в рамках впровадження самоврядності у медичній та фармацевтичній галузі.

Думку експерта підтримала голова Комітету з медичного права АПУ, директор ЮК «МедАдвокат» Олена Беденко-Зваридчук , яка зазначила, що зміни до чинного законодавства України та Асоціація з ЄС однозначно вимагає від Верховної Ради України, Уряду та МОЗ України вчасно вживати необхідних заходів шляхом гармонізації чинних законодавчих та нормативних актів та створення нових, зокрема, з питань самоврядування. На думку експерта, певні елементи самоврядності Україна може впроваджувати вже зараз, потрібна виключно воля МОЗ України.

Тетяна Старча , директор Департаменту кадрового менеджменту, освіти та науки МОЗ України у своєму виступі відзначила, що на виконання положень Закону України «Про вищу освіту» було видано наказ МОЗ України від 29.09.2014 р. № 678 «Про заходи МОЗ України щодо реалізації положень Закону України «Про вищу освіту». Зазначеним документом передбачено внесення змін до низки чинних нормативних актів з питань освіти та атестації медичних працівників, які мають впровадитися у 2015 році. Однак великих новацій МОЗ України не очікує, оскільки члени створених на підставі Наказу № 678 робочих груп знайшли положення Закону про вищу освіту, які надають можливості впроваджувати «консервативні» реформи, залишивши структуру освіти незмінною. Основним аргументом МОЗ щодо сталості структури освіти є обмеження доступу медиків села до професійного навчання. Тому МОЗ України вважає за необхідне залишити систему закладів післядипломної освіти, яка має надавати освітні послуги тим медикам, які з різних причин не мають доступу до відвідування профільних заходів, не виписують періодичної спеціалізованої літератури та обмежені у доступі до спеціалізованих Інтернет-ресурсів. Відміну атестації медичних працівників МОЗ не готово розглядати, однак над змінами до цієї процедури посадовці готові працювати.

Наприкінці дискусії було розглянуто питання прав та обов’язків медичних працівників щодо підвищення професійної кваліфікації. Володимир Загородній , Президент Української федерації роботодавців охорони здоров’я, зазначив, що який би формат реформ у медичній галузі не відбувся, медичний працівник має пам’ятати, що право на підвищення кваліфікаціє є його обов’язком, оскільки жодна людина не хоче потрапити на прийом до лікаря-непрофесіонала.

Підсумком дискусії став проект резолюції та пропозиції для МОЗ України щодо реальної реформи медичної освіти на підставі іноземного досвіду та з врахуванням положень Асоціації з ЄС та нового Закону про вищу освіту.



Автор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (6574) 26.12.2014
Ключевые слова: безперервне навчання медичних працівників, атестація, Асоціація стоматологів України, Н. Лісневська



Роман 08.09.2015

Як лікарю стоматологу пройти спеціалізацію і категорію якщо він 2 роки не працював офіційно?

Админістратор 13.01.2015

Адміністрація ресурсу приносить вибачення Дрогомирецькій Мирославі Стефацівні за неправильно висвітлені думки експерта у поданій новині. Недостовірна інформація виключена.

Ольга 08.01.2015

Каким образом можно получить категорию медицинской сестры?На данный момент не работаю.Опыт работы 10 лет,за всё это время я не проходила курсы повышения квалификации.Напишите пожалуйста как это можно пройти.Спасибо.

Елена 14.01.2015

Добрый день, Ольга! За своевременное прохождение курсов повышения квалификации отвечает работодатель. Посему, Вы можете пройти курсы за собственный счет без трудоустройства, а можете - за счет работодателя (из бюджета) после трудоустройства по специальности


Перед публикацией комментария рекомендуем Вам ознакомистя с Правилами пользования сервиса
Имя:
E-Mail:
Коментарий:





введите символы, изображенные на картинке